CY7C1471BV25-133AXC
Mfr.Part #
CY7C1471BV25-133AXC
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 100TQFP
Memory
Access Time :
6.5ns
Memory Interface :
Parallel
Nominal Supply Current :
305mA
Memory Format :
SRAM
Additional Feature :
FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
Memory Size :
72Mb 2M x 36
Supply Voltage :
2.5V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.375V
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Reach Compliance Code :
Unknown
Clock Frequency :
133MHz
Pbfree Code :
yes
Length :
20mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
NoBL™
Organization :
2MX36
Lead Free :
Lead Free
Standby Voltage-Min :
2.38V
Word Size :
36b
Memory Width :
36
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of Ports :
4
Terminal Pitch :
0.65mm
I/O Type :
COMMON
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.625V
Number of Terminations :
100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Characteristics :
3-STATE
Package / Case :
100-LQFP
Number of Pins :
100
Address Bus Width :
21b
Published :
Base Part Number :
CY7C1471
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
2.5V
Density :
72 Mb
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V