CY7C1460AV33-250AXC
Mfr.Part #
CY7C1460AV33-250AXC
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Memory
Published :
2006
Memory Width :
36
Package / Case :
100-LQFP
Access Time :
2.6ns
Series :
NoBL™
Base Part Number :
CY7C1460
Organization :
1MX36
Clock Frequency :
250MHz
Length :
20mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Terminal Finish :
MATTE TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Interface :
Parallel
Number of Terminations :
100
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
Pin Count :
100
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Memory Density :
37748736 bit
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Width :
14mm
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V