CY7C146-55JXC
Mfr.Part #
CY7C146-55JXC
Package / Case
52-LCC (J-Lead)
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 52PLCC
Memory
Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Memory Interface :
Parallel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
I/O Type :
COMMON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Operating Supply Voltage :
5V
Standby Current-Max :
0.015A
Mounting Type :
Surface Mount
Density :
16 Kb
Number of Ports :
2
Terminal Position :
QUAD
Nominal Supply Current :
110mA
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Memory Width :
8
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Height Seated (Max) :
5.08mm
Memory Type :
Volatile
Number of Terminations :
52
Pbfree Code :
yes
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
52
Package / Case :
52-LCC (J-Lead)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Address Bus Width :
22b
Access Time (Max) :
55 ns
Output Characteristics :
3-STATE
Word Size :
8B
Operating Temperature :
0°C~70°C TA