CY7C145-15AXCT
Mfr.Part #
CY7C145-15AXCT
Package / Case
80-LQFP
Description
IC SRAM 72KBIT PARALLEL 80TQFP
Memory
Density :
72 kb
Operating Supply Voltage :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Memory Interface :
Parallel
Number of Pins :
80
Mount :
Surface Mount
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Output Characteristics :
3-STATE
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Standby Current-Max :
0.015A
Access Time (Max) :
15 ns
Terminal Pitch :
0.635mm
I/O Type :
COMMON
Organization :
8KX9
Memory Width :
9
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Supply Voltage :
5V
Memory Size :
72Kb 8K x 9
Address Bus Width :
26b
Nominal Supply Current :
220mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
CY7C145
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package / Case :
80-LQFP
Power Supplies :
5V
Number of Ports :
2
Word Size :
9b
Memory Type :
Volatile
Number of Terminations :
80
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
15GHz