CY7C1440AV33-167AXCT
Mfr.Part #
CY7C1440AV33-167AXCT
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100TQFP
Memory
Length :
20mm
Memory Format :
SRAM
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Height Seated (Max) :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Type :
Volatile
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Memory Width :
36
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
100
Package / Case :
100-LQFP
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Clock Frequency :
167MHz
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Interface :
Parallel
Width :
14mm
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Access Time :
3.4ns
Pin Count :
100
Memory Density :
37748736 bit
Base Part Number :
CY7C1440
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
3.3V