CY7C144-15JXC
Mfr.Part #
CY7C144-15JXC
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 68PLCC
Memory
Length :
24.2316mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
68
Published :
Supply Current-Max :
0.22mA
Base Part Number :
CY7C144
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
JESD-30 Code :
S-PQCC-J68
Standby Voltage-Min :
4.5V
I/O Type :
COMMON
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Power Supplies :
5V
Surface Mount :
yes
Memory Size :
64Kb 8K x 8
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Number of Ports :
2
Number of Functions :
1
Memory Format :
SRAM
HTS Code :
Memory Type :
Volatile
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Position :
QUAD
Pin Count :
68
Supply Voltage :
5V
Height Seated (Max) :
5.08mm
Organization :
8KX8
Memory Width :
8
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Interface :
Parallel
Memory Density :
65536 bit
Width :
24.2316mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Access Time (Max) :
15 ns
Reach Compliance Code :
Unknown
Output Characteristics :
3-STATE
Standby Current-Max :
0.015A