CY7C1399BN-15ZXI
Mfr.Part #
CY7C1399BN-15ZXI
Package / Case
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Description
IC SRAM 256KBIT PAR 28TSOP I
Memory
Lead Free :
Lead Free
Memory Width :
8
Standby Current-Max :
0.0005A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Characteristics :
3-STATE
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Address Bus Width :
15b
Base Part Number :
CY7C1399
Number of Ports :
1
Packaging :
Tray
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Memory Type :
Volatile
Density :
256 kb
Nominal Supply Current :
50mA
Operating Supply Voltage :
3.3V
Standby Voltage-Min :
3V
REACH SVHC :
No SVHC
Organization :
32KX8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Memory Interface :
Parallel
Frequency :
15GHz
Factory Lead Time :
11 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Pins :
28
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Terminal Pitch :
0.55mm
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Word Size :
8B
Terminal Position :
Dual
I/O Type :
COMMON
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Package / Case :
Number of Terminations :
28
Pin Count :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V