CY7C1399BN-12VXIT
Mfr.Part #
CY7C1399BN-12VXIT
Package / Case
28-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOJ
Memory
Memory Width :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
I/O Type :
COMMON
Output Characteristics :
3-STATE
Density :
256 kb
Lead Free :
Lead Free
Organization :
32KX8
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Pins :
28
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Factory Lead Time :
8 Weeks
Write Cycle Time - Word, Page :
12ns
Height Seated (Max) :
3.556mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Standby Current-Max :
0.0005A
Mount :
Surface Mount
Standby Voltage-Min :
3V
Nominal Supply Current :
55mA
Radiation Hardening :
No
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3.3V
Number of Functions :
1
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
SRAM
Published :
Number of Ports :
1
Base Part Number :
CY7C1399
Address Bus Width :
15b
Word Size :
8B
Number of Terminations :
28
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
28-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
12GHz
Voltage - Supply :
3V~3.6V