CY7C1387D-167AXCT
Mfr.Part #
CY7C1387D-167AXCT
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
Package / Case :
100-LQFP
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Number of Terminations :
100
Output Characteristics :
3-STATE
Number of Ports :
2
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Word Size :
18b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
CY7C1387
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Width :
18
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Clock Frequency :
167MHz
Access Time :
3.4ns
Number of Pins :
100
Address Bus Width :
20b
Memory Type :
Volatile
Density :
18 Mb
Parallel
Operating Supply Voltage :
3.3V
Mount :
Surface Mount
Memory Size :
18Mb 1M x 18
Published :
Standby Current-Max :
0.07A
Nominal Supply Current :
275mA
Standby Voltage-Min :
3.14V
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
0.635mm