CY7C1383D-133AXIT
Mfr.Part #
CY7C1383D-133AXIT
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
Surface Mount
Access Time :
6.5ns
Memory Density :
18874368 bit
Base Part Number :
CY7C1383
Package / Case :
100-LQFP
Number of Terminations :
100
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Additional Feature :
FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
100
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage :
3.3V
Memory Type :
Volatile
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Organization :
1MX18
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Length :
20mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Memory Size :
18Mb 1M x 18
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
Terminal Pitch :
0.65mm
Clock Frequency :
133MHz
Width :
14mm