CY7C1382C-225AC
Mfr.Part #
CY7C1382C-225AC
Package / Case
100-LQFP
Description
CACHE SRAM, 1MX18, 2.8NS
Memory
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Compliant
Memory Interface :
Parallel
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Write Cycle Time - Word, Page :
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Qualification Status :
COMMERCIAL
Memory Format :
SRAM
Pin Count :
100
Base Product Number :
CY7C1382
Memory Width :
18
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Seated Height-Max :
1.6 mm
Terminal Pitch :
0.65 mm
Product Status :
Active
Series :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Access Time :
2.8 ns
Memory Organization :
512K x 36
Clock Frequency :
225 MHz
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Memory Density :
18874368 bit
JESD-609 Code :
e0
Width :
14 mm
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Length :
20 mm
Memory Type :
Volatile
Parallel/Serial :
Parallel
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V
Memory IC Type :
CACHE SRAM
Organization :
1MX18
Package :
Bulk
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Words :
1048576 words
Number of Terminals :
100
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x20)
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
Gull wing
Rochester Electronics LLC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6 V