CY7C1380C-200AC
Mfr.Part #
CY7C1380C-200AC
Package / Case
100-LQFP
Description
CACHE SRAM, 512KX36, 3NS
Stock
21
In Stock :
21
Memory
Pin Count :
100
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Number of Words :
524288 words
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Memory IC Type :
CACHE SRAM
Package / Case :
100-LQFP
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Memory Density :
18874368 bit
Base Product Number :
CY7C1380
Seated Height-Max :
1.6 mm
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
QUAD
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Memory Organization :
512K x 36
Access Time :
3 ns
Width :
14 mm
Number of Terminals :
100
Length :
20 mm
Qualification Status :
COMMERCIAL
Clock Frequency :
200 MHz
Terminal Form :
Gull wing
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Memory Interface :
Parallel
Number of Functions :
1
Rochester Electronics LLC
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Memory Format :
SRAM
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Organization :
512KX36
Memory Size :
18Mbit
Parallel/Serial :
Parallel
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6 V