CY7C1380B-167AC
Mfr.Part #
CY7C1380B-167AC
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100LQFP
Memory
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
COMMERCIAL
Clock Frequency :
167MHz
Number of Terminations :
100
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
100-LQFP
Memory Size :
18Mb 512K x 36
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
Access Time :
3.4ns
Terminal Position :
QUAD
Memory Density :
18874368 bit
Width :
14mm
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Type :
Volatile
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
100
Length :
20mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA