CY7C1371KV33-100AXI
Mfr.Part #
CY7C1371KV33-100AXI
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
Packaging :
Tray
Series :
NoBL™
Length :
20mm
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.6mm
Memory Format :
SRAM
Supply Voltage :
3.3V
Memory Density :
18874368 bit
Published :
ECCN Code :
3A991.B.2.B
Clock Frequency :
100MHz
Memory Size :
18Mb 512K x 36
Access Time :
8.5ns
Memory Type :
Volatile
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
Package / Case :
100-LQFP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Width :
36
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Width :
14mm