CY7C1370SV25-167AXCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C1370SV25-167AXCT
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Base Part Number :
CY7C1370
Memory Size :
18Mb 512K x 36
Package / Case :
100-LQFP
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Operating Temperature :
0°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface :
Parallel
Memory Format :
SRAM
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Access Time :
3.4ns
Memory Type :
Volatile
Memory Interface :
Parallel
Clock Frequency :
167MHz
Frequency :
167MHz