CY7C1370BV25-167AC
Mfr.Part #
CY7C1370BV25-167AC
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
Memory
Width :
14mm
Memory Type :
Volatile
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
I/O Type :
COMMON
ECCN Code :
3A991.B.2.A
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
1.6mm
Memory Width :
36
Number of Functions :
1
Standby Current-Max :
0.02A
Pin Count :
100
Supply Current-Max :
0.23mA
Organization :
512KX36
Standby Voltage-Min :
2.38V
Number of Terminations :
100
Memory Interface :
Parallel
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
2.5V
Memory Density :
18874368 bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Published :
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Memory Size :
18Mb 512K x 36
Reach Compliance Code :
not_compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.625V
Packaging :
Tray
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Characteristics :
3-STATE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.375V
Power Supplies :
2.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Access Time :
3.4ns
Clock Frequency :
167MHz
Length :
20mm
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Terminal Pitch :
0.65mm