CY7C1367B-166AI
Mfr.Part #
CY7C1367B-166AI
Package / Case
100-LQFP
Description
CACHE SRAM, 512KX18, 3.5NS
Memory
Memory IC Type :
CACHE SRAM
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
100
Clock Frequency :
166 MHz
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Seated Height-Max :
1.6 mm
Width :
14 mm
Memory Width :
18
Memory Density :
9437184 bit
Terminal Finish :
TIN LEAD
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x20)
Temperature Grade :
Industrial
Organization :
512KX18
Volatile
Package :
Bulk
Terminal Pitch :
0.65 mm
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size :
9Mbit
Memory Organization :
512K x 18
Terminal Position :
QUAD
Number of Functions :
1
Memory Interface :
Parallel
RoHS :
Compliant
Pbfree Code :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V
Number of Terminals :
100
Rochester Electronics LLC
Parallel/Serial :
Parallel
Terminal Form :
Gull wing
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
yes
Package / Case :
100-LQFP
Base Product Number :
CY7C1367
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Number of Words :
524288 words
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Memory Format :
SRAM
Series :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Length :
20 mm