CY7C1363A-117BGC
Mfr.Part #
CY7C1363A-117BGC
Package / Case
119-BGA
Description
STANDARD SRAM, 512KX18, 7.5NS
Stock
809
In Stock :
809
Memory
Terminal Pitch :
1.27 mm
Write Cycle Time - Word, Page :
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Functions :
1
Additional Feature :
FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
Package / Case :
119-BGA
Number of Terminals :
119
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V
Seated Height-Max :
2.4 mm
Product Status :
Active
Width :
14 mm
Memory Organization :
512K x 18
Surface Mount :
yes
Clock Frequency :
117 MHz
Terminal Form :
Ball
Number of Words :
524288 words
Base Product Number :
CY7C1363
Qualification Status :
COMMERCIAL
Package :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Memory Density :
9437184 bit
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Type :
Volatile
Package Shape :
RECTANGULAR
Rochester Electronics LLC
Access Time :
7 ns
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Position :
BOTTOM
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63 V
Organization :
512KX18
Series :
Memory Width :
18
Supplier Device Package :
119-PBGA (14x22)
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Memory Size :
9Mbit
JESD-609 Code :
e0
Length :
22 mm