CY7C1363A-117AC
Mfr.Part #
CY7C1363A-117AC
Description
IC SRAM 9MBIT 117MHZ 100LQFP
Memory
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Position :
QUAD
Memory Density :
9437184 bit
Number of Terminals :
100
Memory IC Type :
STANDARD SRAM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63 V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Pbfree Code :
No
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Memory Width :
18
JESD-609 Code :
e0
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Surface Mount :
yes
Number of Words :
524288 words
Additional Feature :
FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
Width :
14 mm
Technology :
CMOS
Terminal Pitch :
0.65 mm
Rochester Electronics LLC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Parallel/Serial :
Parallel
Seated Height-Max :
1.6 mm
Pin Count :
100
Length :
20 mm