CY7C1362A-200BGC
Mfr.Part #
CY7C1362A-200BGC
Package / Case
119-BGA
Description
CACHE SRAM, 512KX18, 3NS
Stock
298
In Stock :
298
Memory
Terminal Finish :
TIN LEAD
Pbfree Code :
No
Parallel/Serial :
Parallel
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Functions :
1
Memory Interface :
Parallel
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Memory Size :
9Mbit
Qualification Status :
COMMERCIAL
Product Status :
Active
Surface Mount :
yes
Clock Frequency :
200 MHz
Package :
Bulk
Memory Density :
9437184 bit
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
BOTTOM
Seated Height-Max :
2.4 mm
Package / Case :
119-BGA
Length :
22 mm
Terminal Form :
Ball
Number of Words :
524288 words
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Memory IC Type :
CACHE SRAM
Memory Type :
Volatile
Memory Organization :
512K x 18
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V
Terminal Pitch :
1.27 mm
Temperature Grade :
COMMERCIAL
JESD-30 Code :
R-PBGA-B119
Base Product Number :
CY7C1362
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Width :
14 mm
Memory Width :
18
Supplier Device Package :
119-PBGA (14x22)
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
RoHS :
Compliant
Pin Count :
119
Write Cycle Time - Word, Page :
Memory Format :
SRAM
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Access Time :
3 ns
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V