CY7C1361C-133BGC
Mfr.Part #
CY7C1361C-133BGC
Package / Case
119-BGA
Description
CACHE SRAM, 256KX36, 6.5NS
Stock
389
In Stock :
389
Memory
Base Product Number :
CY7C1361
Package / Case :
119-BGA
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
256K x 36
Write Cycle Time - Word, Page :
Access Time :
6.5 ns
Series :
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
119-PBGA (14x22)
Product Status :
Active
Clock Frequency :
133 MHz
Package :
Bulk
Memory Size :
9Mbit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)