CY7C1360S-200BGC
Mfr.Part #
CY7C1360S-200BGC
Package / Case
119-BGA
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 119PBGA
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Access Time :
3ns
Packaging :
Tray
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Size :
9Mb 256K x 36
Package / Case :
119-BGA
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
Base Part Number :
CY7C1360
Clock Frequency :
200MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Surface Mount
Datasheets
CY7C1360S-200BGC
Infineon Technologies CY7C1360S-200BGC
Memory Infineon Technologies CY7C1360S-200BGC Overview
CY7C1360S-200BGC Features
This SRAM chip boasts a density of 9Mbit, organized in a highly efficient architecture that enhances data throughput and minimizes latency. The CY7C1360S-200BGC operates at a speed of 200MHz, offering exceptional performance for critical system operations. Its use of the 119PBGA package ensures reduced footprint on system boards, facilitating easier integration into a variety of electronic assemblies.