CY7C1360C-200AXC
- Mfr.Part #
- CY7C1360C-200AXC
- Package / Case
- 100-LQFP
- Description
- IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
- Stock
- 58
- In Stock :
- 58
- Volatile
- Published :
- 2005
- Voltage - Supply :
- 3.135V~3.6V
- Number of Terminations :
- 100
- Memory Format :
- SRAM
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Factory Lead Time :
- 6 Weeks
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Lead Free :
- Lead Free
- Terminal Position :
- QUAD
- Base Part Number :
- CY7C1360
- Terminal Finish :
- Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
- Organization :
- 256KX36
- Radiation Hardening :
- No
- Memory Size :
- 9Mb 256K x 36
- Operating Temperature :
- 0°C~70°C TA
- Number of Pins :
- 100
- Terminal Pitch :
- 0.635mm
- Density :
- 9 Mb
- Address Bus Width :
- 18b
- I/O Type :
- COMMON
- Nominal Supply Current :
- 220mA
- JESD-609 Code :
- e4
- Operating Supply Voltage :
- 3.3V
- Memory Interface :
- Parallel
- Word Size :
- 36b
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Pbfree Code :
- yes
- Access Time :
- 3ns
- Memory Width :
- 36
- Package / Case :
- 100-LQFP
- Mount :
- Surface Mount
- Output Characteristics :
- 3-STATE
- Sync/Async :
- SYNCHRONOUS
- Number of Ports :
- 4
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- ECCN Code :
- 3A991.B.2.A
- Clock Frequency :
- 200MHz