CY7C1360C-166BZXC
Mfr.Part #
CY7C1360C-166BZXC
Package / Case
165-LBGA
Description
CACHE SRAM, 256KX36, 3.5NS
Stock
90
In Stock :
90
Package / Case :
165-LBGA
Memory Size :
9Mbit
SRAM
Base Product Number :
CY7C1360
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V
Package :
Bulk
Clock Frequency :
166 MHz
Product Status :
Active
Series :
Supplier Device Package :
165-FBGA (13x15)
Memory Organization :
256K x 36
Access Time :
3.5 ns
Write Cycle Time - Word, Page :
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)