CY7C1350G-200AXI
Mfr.Part #
CY7C1350G-200AXI
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 100TQFP
Stock
2
In Stock :
2
Memory
Nominal Supply Current :
265mA
Base Part Number :
CY7C1350
Pin Count :
100
Access Time :
2.8ns
Supply Voltage :
3.3V
Length :
20mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Memory Format :
SRAM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Memory Size :
4.5Mb 128K x 36
Mount :
Surface Mount
Address Bus Width :
17b
Output Characteristics :
3-STATE
Memory Width :
36
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Series :
NoBL™
Memory Type :
Volatile
Terminal Position :
QUAD
Number of Ports :
4
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of Functions :
1
Package / Case :
100-LQFP
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.65mm
Radiation Hardening :
No
Word Size :
36b
I/O Type :
COMMON
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
100
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Memory Interface :
Parallel
Organization :
128KX36
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Clock Frequency :
200MHz
Operating Supply Voltage :
3.3V
Published :
1998
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V