CY7C1347A-117AC
Mfr.Part #
CY7C1347A-117AC
Package / Case
100-LQFP
Description
STANDARD SRAM, 128KX36
Memory
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x20)
Length :
20 mm
Memory Organization :
128K x 36
Access Time :
7.5 ns
Memory Width :
36
Width :
14 mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Number of Words :
131072 words
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
100
SRAM
Memory IC Type :
STANDARD SRAM
Number of Functions :
1
Additional Feature :
PIPELINE ARCHITECTURE
Terminal Position :
QUAD
Series :
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Organization :
128KX36
Memory Size :
4.5Mbit
RoHS :
Compliant
Package :
Bulk
Rochester Electronics LLC
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Mounting Type :
Surface Mount
Seated Height-Max :
1.6 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Qualification Status :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply :
3.15V ~ 3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63 V
Pin Count :
100
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Pitch :
0.65 mm
Clock Frequency :
117 MHz