CY7C1340A-100AC
Mfr.Part #
CY7C1340A-100AC
Package / Case
100-LQFP
Description
STANDARD SRAM, 128KX32
Memory
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63 V
Access Time :
5.5 ns
Number of Terminals :
100
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Number of Functions :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Organization :
128KX32
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x20)
Package :
Bulk
Memory Density :
4194304 bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Terminal Form :
Gull wing
Series :
Clock Frequency :
100 MHz
Memory Size :
4Mbit
Memory Width :
32
Qualification Status :
COMMERCIAL
Base Product Number :
CY7C1340
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
JESD-609 Code :
e4
Memory Format :
SRAM
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Pitch :
0.65 mm
Product Status :
Active
Package / Case :
100-LQFP
Memory Interface :
Parallel
Pbfree Code :
yes
Length :
20 mm
Memory Type :
Volatile
Memory IC Type :
STANDARD SRAM
Width :
14 mm
Memory Organization :
128K x 32
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Pin Count :
100
Number of Words :
131072 words
Voltage - Supply :
3.15V ~ 3.6V
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
yes
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Mounting Type :
Surface Mount
Rochester Electronics LLC
Parallel/Serial :
Parallel
Terminal Position :
QUAD
Write Cycle Time - Word, Page :
Seated Height-Max :
1.6 mm
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)