CY7C1334-80AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C1334-80AC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
ZBT SRAM, 64KX32, 7NS
Stock
47
In Stock :
47
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Voltage - Supply :
3.15V ~ 3.6V
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x20)
Terminal Position :
QUAD
Memory Type :
Volatile
Pbfree Code :
No
Series :
Rochester Electronics LLC
Memory Width :
32
Memory IC Type :
ZBT SRAM
Write Cycle Time - Word, Page :
Memory Interface :
Parallel
Parallel/Serial :
Parallel
Memory Format :
SRAM
Organization :
64KX32
Memory Size :
2Mbit
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Surface Mount :
yes
Length :
20 mm
Number of Functions :
1
Qualification Status :
COMMERCIAL
Base Product Number :
CY7C1334
Pin Count :
100
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Terminal Form :
Gull wing
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Reach Compliance Code :
Unknown
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465 V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Access Time :
7 ns
Package :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Memory Organization :
64K x 32
Product Status :
Active
Clock Frequency :
80 MHz
Number of Terminals :
100
Seated Height-Max :
1.6 mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Width :
14 mm
Terminal Pitch :
0.65 mm
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Number of Words :
65536 words
Memory Density :
2097152 bit
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)