CY7C1314CV18-200BZC
Mfr.Part #
CY7C1314CV18-200BZC
Package / Case
165-LBGA
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 165FBGA
Memory
Clock Frequency :
200MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage :
1.8V
Pbfree Code :
No
Memory Size :
18Mb 512K x 36
Memory Density :
18874368 bit
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Pitch :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Organization :
512KX36
Width :
13mm
Memory Format :
SRAM
Reach Compliance Code :
Unknown
Memory Width :
36
Memory Type :
Volatile
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
165-LBGA
Pin Count :
165
Access Time (Max) :
0.45 ns
Length :
15mm
Height Seated (Max) :
1.4mm
Terminal Position :
BOTTOM
Qualification Status :
COMMERCIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
165
Operating Temperature :
0°C~70°C TA