CY7C1215F-166AC
Mfr.Part #
CY7C1215F-166AC
Package / Case
100-LQFP
Description
CACHE SRAM, 32KX32, 3.5NS
Stock
44
In Stock :
44
Memory
Memory Density :
1048576 bit
Pin Count :
100
Memory Type :
Volatile
Number of Terminals :
100
Terminal Pitch :
0.65 mm
Qualification Status :
COMMERCIAL
JESD-609 Code :
e0
Memory IC Type :
CACHE SRAM
Terminal Form :
Gull wing
Number of Words :
32768 words
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6 V
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x20)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Series :
Rochester Electronics LLC
Terminal Position :
QUAD
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Parallel/Serial :
Parallel
Length :
20 mm
Pbfree Code :
No
Access Time :
3.5 ns
Base Product Number :
CY7C1215
Memory Size :
1Mbit
Memory Format :
SRAM
Product Status :
Active
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Write Cycle Time - Word, Page :
Number of Functions :
1
Memory Organization :
32K x 32
Seated Height-Max :
1.6 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Bulk
Width :
14 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
100-LQFP
Clock Frequency :
166 MHz
Memory Interface :
Parallel
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Memory Width :
32
Technology :
SRAM - Synchronous
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Organization :
32KX32
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V