CY7C1062DV33-10BGXI
Mfr.Part #
CY7C1062DV33-10BGXI
Package / Case
119-BGA
Description
IC SRAM 16MBIT PARALLEL 119PBGA
Memory
Word Size :
32b
Output Enable :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
REACH SVHC :
No SVHC
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Number of Pins :
119
Operating Supply Voltage :
3.3V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Terminal Position :
BOTTOM
Max Supply Current :
175mA
Base Part Number :
CY7C1062
Memory Size :
16Mb 512K x 32
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
119
Density :
16 Mb
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Mount :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Memory Width :
32
Nominal Supply Current :
175mA
Radiation Hardening :
No
Number of Ports :
Package / Case :
119-BGA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Address Bus Width :
19b
I/O Type :
COMMON
Standby Current-Max :
0.025A
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Write Cycle Time - Word, Page :
10ns
Height Seated (Max) :
2.4mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Length :
22mm