CY7C1061DV33-10BV1XI
Mfr.Part #
CY7C1061DV33-10BV1XI
Package / Case
48-VFBGA
Description
IC SRAM 16MBIT PARALLEL 48VFBGA
Memory Size :
16Mb 1M x 16
Pin Count :
48
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Standby Current-Max :
0.025A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Standby Voltage-Min :
2V
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Supply Voltage :
3.3V
Length :
9.5mm
Packaging :
Tray
Output Characteristics :
3-STATE
Word Size :
16b
Supply Voltage :
3.3V
Number of Pins :
48
Write Cycle Time - Word, Page :
10ns
Published :
Address Bus Width :
20b
Number of Terminations :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Radiation Hardening :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Format :
SRAM
Terminal Pitch :
0.75mm
Parallel
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
CY7C1061
Nominal Supply Current :
175mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Width :
16
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply :
3V~3.6V