CY7C1041CV33-15ZXC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C1041CV33-15ZXC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 44TSOP II
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Height Seated (Max) :
1.194mm
Memory Density :
4194304 bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Pitch :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
18.415mm
Memory Width :
16
Number of Terminations :
44
Memory Format :
SRAM
Terminal Finish :
Tin
Memory Type :
Volatile
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G44
Pin Count :
44
Surface Mount :
yes
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage :
3.3V
JESD-609 Code :
e3
Access Time (Max) :
15 ns
Width :
10.16mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Qualification Status :
COMMERCIAL
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
4Mb 256K x 16
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Voltage - Supply :
3V~3.6V