CY7C1041BNL-20VXC
Mfr.Part #
CY7C1041BNL-20VXC
Package / Case
44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 44SOJ
Standby Current-Max :
0.0002A
Address Bus Width :
18b
JESD-609 Code :
e4
Access Time (Max) :
20 ns
COMMON
Operating Supply Voltage :
5V
Package / Case :
44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Power Supplies :
5V
Number of Pins :
44
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Height Seated (Max) :
3.7592mm
Standby Voltage-Min :
2V
Memory Size :
4Mb 256K x 16
Pin Count :
44
Write Cycle Time - Word, Page :
20ns
Supply Voltage :
5V
Nominal Supply Current :
170mA
Base Part Number :
CY7C1041
Density :
4 Mb
Word Size :
16b
Memory Width :
16
Length :
28.575mm
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
1
Datasheets
CY7C1041BNL-20VXC
Introducing Memory Infineon Technologies CY7C1041BNL-20VXC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width), Number of Pins:44, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:44, Base Part Number:CY7C1041, CY7C1041BNL-20VXC pinout, CY7C1041BNL-20VXC datasheet PDF, CY7C1041BNL-20VXC amp .Beyond Memory Infineon Technologies CY7C1041BNL-20VXC ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Infineon Technologies CY7C1041BNL-20VXC
Memory Infineon Technologies CY7C1041BNL-20VXC Overview
CY7C1041BNL-20VXC Features
The CY7C1041BNL-20VXC boasts several key features that make it stand out. It operates with a nominal voltage of 2.0V, enhancing its energy efficiency. The device supports parallel interface for high-speed data transfer and is packaged in a 44-pin SOJ, which is suitable for compact systems. Its fast access time is particularly beneficial for applications requiring high-speed computation and processing.