CY7C1021CV33-12BAXI
Mfr.Part #
CY7C1021CV33-12BAXI
Package / Case
48-TFBGA
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 48FBGA
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Width :
7mm
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Width :
16
Write Cycle Time - Word, Page :
12ns
JESD-609 Code :
e1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Format :
SRAM
JESD-30 Code :
S-PBGA-B48
Memory Density :
1048576 bit
Packaging :
Tray
Number of Functions :
1
Pin Count :
48
Pbfree Code :
Parallel
Qualification Status :
COMMERCIAL
Number of Terminations :
48
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63V
Package / Case :
48-TFBGA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.97V
Terminal Pitch :
0.75mm
Memory Size :
1Mb 64K x 16
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Access Time (Max) :
12 ns
Length :
7mm
Memory Type :
Volatile
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Terminal Position :
BOTTOM
Organization :
64KX16
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA