CY7C1019DV33-10VXI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C1019DV33-10VXI
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
32-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32SOJ
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
100MHz
Nominal Supply Current :
60mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Base Part Number :
CY7C1019
Address Bus Width :
17b
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Format :
SRAM
Package / Case :
32-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3.3V
Height :
1.2mm
Number of Functions :
1
Output Characteristics :
3-STATE
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Density :
1 Mb
Memory Type :
Volatile
Factory Lead Time :
7 Weeks
Published :
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
REACH SVHC :
No SVHC
Word Size :
8B
Mounting Type :
Surface Mount
Write Cycle Time - Word, Page :
10ns
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Standby Voltage-Min :
2V
Number of Terminations :
32
Length :
21.08mm
Memory Interface :
Parallel
Pin Count :
32
Pbfree Code :
yes
I/O Type :
COMMON
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Standby Current-Max :
0.003A