CY7C1018DV33-10VXI
Mfr.Part #
CY7C1018DV33-10VXI
Package / Case
32-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32SOJ
Stock
495
In Stock :
495
Memory
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tube
Memory Width :
8
Write Cycle Time - Word, Page :
10ns
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
3.556mm
Word Size :
8B
Published :
2002
Number of Pins :
32
Package / Case :
32-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Ports :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
32
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Max Frequency :
100MHz
Length :
20.828mm
Standby Current-Max :
0.003A
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Density :
1 Mb
Nominal Supply Current :
60mA
260
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.97V
Supply Voltage :
3.3V
Address Bus Width :
17b
Standby Voltage-Min :
2V
Base Part Number :
CY7C1018
Dual
Introducing Memory Infineon Technologies CY7C1018DV33-10VXI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:32, Package / Case:32-BSOJ (0.300, 7.62mm Width), Number of Terminations:32, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:CY7C1018, CY7C1018DV33-10VXI pinout, CY7C1018DV33-10VXI datasheet PDF, CY7C1018DV33-10VXI amp .Beyond Memory Infineon Technologies CY7C1018DV33-10VXI ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Infineon Technologies CY7C1018DV33-10VXI
Memory Infineon Technologies CY7C1018DV33-10VXI Overview
CY7C1018DV33-10VXI Features
This SRAM component stands out due to its capacity to operate at a voltage of 10V, which is optimal for maintaining stability and integrity of data in challenging conditions. The parallel interface of the CY7C1018DV33-10VXI allows for rapid data access and processing, crucial for applications requiring high-speed data manipulation. Additionally, the compact 32SOJ package is designed to minimize space usage while maximizing functionality, making it an excellent choice for space-constrained applications.