CY7C1009D-10VXI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C1009D-10VXI
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
32-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32SOJ
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Package / Case :
32-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
Length :
21.08mm
Density :
1 Mb
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Supply Voltage :
5V
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
CY7C1009
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Word Size :
8B
I/O Type :
COMMON
Max Frequency :
100MHz
Memory Format :
SRAM
Memory Type :
Volatile
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Output Characteristics :
3-STATE
Memory Interface :
Parallel
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Address Bus Width :
17b
Pin Count :
32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
32
Voltage :
5V
Number of Pins :
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Operating Supply Voltage :
5V
Height :
3.556mm
Number of Functions :
Nominal Supply Current :
80mA
Lead Free :
Lead Free
Standby Current-Max :
0.003A
Power Supplies :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Width :
7.747mm
Published :
1996
Write Cycle Time - Word, Page :
10ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Ports :
Datasheets
CY7C1009D-10VXI
Introducing Memory Infineon Technologies CY7C1009D-10VXI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:32-BSOJ (0.300, 7.62mm Width), Base Part Number:CY7C1009, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:32, Voltage:5V, Number of Pins:32, Mounting Type:Surface Mount, CY7C1009D-10VXI pinout, CY7C1009D-10VXI datasheet PDF, CY7C1009D-10VXI amp .Beyond Memory Infineon Technologies CY7C1009D-10VXI ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.