CY7C09289V-12AXC
Mfr.Part #
CY7C09289V-12AXC
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 100TQFP
Memory
Mounting Type :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Access Time :
12ns
Memory Size :
1Mb 64K x 16
Clock Frequency :
50MHz
Datasheets
CY7C09289V-12AXC
Infineon Technologies CY7C09289V-12AXC
Memory Infineon Technologies CY7C09289V-12AXC Overview
CY7C09289V-12AXC Features
The CY7C09289V-12AXC boasts a wide array of features that distinguish it in the field of integrated circuits. Key attributes include its parallel interface, providing rapid data access and processing capabilities essential for high-speed operations. This IC operates at a voltage of 12V, optimizing power efficiency without compromising performance. The 100TQFP packaging ensures durability and ease of mounting, suitable for intensive industrial applications.