CY7C0852AV-133AXI
Mfr.Part #
CY7C0852AV-133AXI
Package / Case
176-LQFP
Description
IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 176TQFP
Memory
Number of Pins :
176
Base Part Number :
CY7C0852
Access Time :
4.4 ns
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Density :
4 Mb
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Terminal Position :
QUAD
Lead Free :
Lead Free
Output Characteristics :
3-STATE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Memory Format :
SRAM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
176
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V
Memory Interface :
Parallel
Memory Width :
36
Standby Voltage-Min :
3.14V
Memory Size :
4.5Mb 128K x 36
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Standby Current-Max :
0.075A
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Mounting Type :
Surface Mount
Address Bus Width :
17b
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
Terminal Pitch :
0.5mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Package / Case :
176-LQFP
Number of Ports :
2
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Clock Frequency :
133MHz
Memory Type :
Volatile
Word Size :
36b
I/O Type :
COMMON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Nominal Supply Current :
300mA