CY7C0832AV-133BBI
Mfr.Part #
CY7C0832AV-133BBI
Package / Case
144-LBGA
Datasheet
Download
Description
DUAL-PORT SRAM, 256KX18, 4NS
Stock
25
In Stock :
25
SRAM
Seated Height-Max :
1.6 mm
Terminal Position :
BOTTOM
Rochester Electronics LLC
Package Shape :
Square
JESD-609 Code :
e0
Memory Type :
Volatile
Product Status :
Active
Memory Organization :
256K x 18
Temperature Grade :
Industrial
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465 V
Parallel/Serial :
Parallel
Terminal Pitch :
1 mm
Width :
13 mm
Base Product Number :
CY7C0832
Technology :
SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Interface :
Parallel
Supplier Device Package :
144-FBGA (13x13)
Memory IC Type :
DUAL-PORT SRAM
Package / Case :
144-LBGA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Number of Functions :
1
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.465V
Length :
13 mm
Number of Words :
262144 words
Organization :
256KX18
Write Cycle Time - Word, Page :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Pin Count :
144
Pbfree Code :
No
Series :
Number of Terminals :
144
JESD-30 Code :
S-PBGA-B144
Memory Size :
4.5Mbit
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Density :
4718592 bit
Package :
Bulk
Clock Frequency :
133 MHz