CY7C0830AV-133BBC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C0830AV-133BBC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
144-LBGA
Datasheet
Download
Description
DUAL-PORT SRAM, 64KX18, 4NS
Stock
59
In Stock :
59
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Base Product Number :
CY7C0830
Qualification Status :
COMMERCIAL
Memory IC Type :
DUAL-PORT SRAM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465 V
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.465V
Number of Terminals :
144
Memory Interface :
Parallel
Parallel/Serial :
Parallel
Memory Format :
SRAM
Length :
13 mm
Memory Organization :
64K x 18
Supplier Device Package :
144-FBGA (13x13)
Seated Height-Max :
1.6 mm
Terminal Form :
Ball
Technology :
SRAM - Dual Port, Synchronous
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Product Status :
Active
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Surface Mount :
yes
Memory Type :
Volatile
Pbfree Code :
No
Series :
Terminal Pitch :
1 mm
Pin Count :
144
JESD-609 Code :
e0
Clock Frequency :
133 MHz
Organization :
64KX18
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Memory Density :
1179648 bit
Package Shape :
Square
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B144
Memory Width :
18
Package / Case :
144-LBGA
Width :
13 mm