CY7C036AV-20AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C036AV-20AC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
100-LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Package / Case :
100-LQFP
Height Seated (Max) :
1.6mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
I/O Type :
COMMON
Reach Compliance Code :
not_compliant
Memory Interface :
Parallel
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Length :
14mm
Supply Voltage :
3.3V
Memory Density :
294912 bit
Packaging :
Tray
Power Supplies :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Organization :
16KX18
Memory Format :
SRAM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Supply Current-Max :
0.175mA
Number of Ports :
2
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Memory Type :
Volatile
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
JESD-609 Code :
e0
Memory Width :
18
Output Characteristics :
3-STATE
Number of Terminations :
100
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Frequency :
20GHz
Base Part Number :
CY7C036
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Pin Count :
100
Access Time (Max) :
20 ns
ECCN Code :
3A991.B.2.B
Standby Voltage-Min :
2V
Memory Size :
288Kb 16K x 18
Terminal Pitch :
0.5mm