CY7C0241-25AXCT
Mfr.Part #
CY7C0241-25AXCT
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 72KBIT PARALLEL 100TQFP
Base Part Number :
CY7C0241
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
25GHz
Volatile
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
72Kb 4K x 18
Min Operating Temperature :
0°C
Access Time :
25ns
Max Supply Voltage :
5.5V
Parallel
Density :
72 kb
Interface :
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Max Operating Temperature :
70°C
Package / Case :
100-LQFP
Write Cycle Time - Word, Page :
25ns
Address Bus Width :
12b
Min Supply Voltage :
4.5V
Number of Pins :
100
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Ports :
2
Nominal Supply Current :
250mA