CY7C008V-25AXC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C008V-25AXC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
100-LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Memory Interface :
Parallel
Standby Current-Max :
0.00005A
Write Cycle Time - Word, Page :
25ns
Length :
14mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Type :
Volatile
Memory Size :
512Kb 64K x 8
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Part Number :
CY7C008
Operating Supply Voltage :
3.3V
Nominal Supply Current :
165mA
I/O Type :
COMMON
Number of Terminations :
100
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Width :
8
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Memory Format :
SRAM
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
100
Pin Count :
Mount :
Surface Mount
Number of Ports :
2
Organization :
64KX8
Standby Voltage-Min :
3V
Packaging :
Tray
Word Size :
8B
Density :
512 kb
Published :
Supply Voltage :
3.3V
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Frequency :
25GHz
Address Bus Width :
32b
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Output Characteristics :
3-STATE
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Package / Case :
100-LQFP
Terminal Position :
QUAD
Height Seated (Max) :
1.6mm