CY74FCT162240CTPVC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY74FCT162240CTPVC
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC BUFFER INVERT 5.5V 48SSOP
Stock
350
In Stock :
350
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pin Count :
48
Lead Free :
Lead Free
Logic Type :
Buffer, Inverting
Logic Function :
Buffer, Inverter
Number of Input Lines :
16
Turn On Delay Time :
4.3 ns
Base Part Number :
74FCT162240
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
48
Translation :
n/a
Number of Terminations :
Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Radiation Hardening :
No
Control Type :
ENABLE LOW
Terminal Form :
Gull wing
Width :
7.49mm
Quiescent Current :
500μA
Series :
74FCT
Count Direction :
Unidirectional
Operating Supply Voltage :
5V
Output Type :
3-STATE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
Height :
2.79mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Polarity :
Inverting
Power Supplies :
5V
Power Supply Current-Max (ICC) :
0.5mA
Package / Case :
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Pitch :
0.635mm
Propagation Delay :
5.8 ns
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Power Dissipation :
1W
Thickness :
2.59mm
Number of Elements :
4
Number of Ports :
2
Length :
15.88mm
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
4
Contact Plating :
Gold
Number of Bits :
Family :
FCT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments CY74FCT162240CTPVC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74FCT162240, Number of Pins:48, Number of Terminations:48, Package / Case:48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, CY74FCT162240CTPVC pinout, CY74FCT162240CTPVC datasheet PDF, CY74FCT162240CTPVC amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments CY74FCT162240CTPVC ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.