CY6264-70SNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY6264-70SNC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 28SOIC
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
I/O Type :
COMMON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Base Part Number :
CY6264
Memory Width :
8
Address Bus Width :
13b
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Ports :
1
Number of Pins :
28
Output Characteristics :
3-STATE
Series :
MoBL®
Pin Count :
28
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
Frequency :
70GHz
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage :
5V
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Memory Format :
SRAM
Rise Time :
70ns
Supply Voltage :
5V
Organization :
8KX8
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Type :
Volatile
Density :
64 kb
Memory Size :
64Kb 8K x 8
Number of Functions :
1
Nominal Supply Current :
100mA
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Height Seated (Max) :
2.794mm