CY62256L-70PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY62256L-70PC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28DIP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Output Characteristics :
3-STATE
Standby Current-Max :
0.00005A
Memory Interface :
Parallel
JESD-609 Code :
e0
Series :
MoBL®
Base Part Number :
CY62256
Number of Ports :
1
Published :
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Supply Voltage :
5V
Mount :
Through Hole
Memory Format :
SRAM
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
28
Terminal Position :
Dual
Power Supplies :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Supply Voltage :
5V
Organization :
32KX8
Density :
256 kb
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Pins :
28
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Type :
Volatile
Packaging :
Tube
Nominal Supply Current :
50mA
Standby Voltage-Min :
2V
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Word Size :
8B
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
37.59mm
Height :
4.95mm
ECCN Code :
EAR99
Width :
13.97mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
I/O Type :
COMMON
Terminal Pitch :
2.54mm
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Access Time (Max) :
70 ns
Address Bus Width :
15b
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
Frequency :
70GHz
Output Enable :
yes
Datasheets
CY62256L-70PC
Introducing Memory Infineon Technologies CY62256L-70PC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:CY62256, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, CY62256L-70PC pinout, CY62256L-70PC datasheet PDF, CY62256L-70PC amp .Beyond Memory Infineon Technologies CY62256L-70PC ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.