CY62168DV30LL-55BVI
Mfr.Part #
CY62168DV30LL-55BVI
Package / Case
48-VFBGA
Description
IC SRAM 16MBIT PARALLEL 48VFBGA
Memory
Operating Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply :
2.2V~3.6V
Base Part Number :
CY62168
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Supply Voltage :
3V
JESD-609 Code :
e0
Density :
16 Mb
I/O Type :
COMMON
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Number of Functions :
1
Address Bus Width :
21b
Organization :
2MX8
Memory Type :
Volatile
Number of Terminations :
48
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Pin Count :
48
Published :
Number of Pins :
Memory Size :
16Mb 2M x 8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Interface :
Parallel
Access Time (Max) :
55 ns
Package / Case :
48-VFBGA
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Output Characteristics :
3-STATE
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Pitch :
0.75mm
Radiation Hardening :
No
Length :
9.5mm
Terminal Position :
BOTTOM
Word Size :
8B
Nominal Supply Current :
30mA
Memory Width :
8
Packaging :
Tray
Number of Ports :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA