CY62167EV18LL-55BVI
Mfr.Part #
CY62167EV18LL-55BVI
Package / Case
48-VFBGA
Description
IC SRAM 16MBIT PARALLEL 48VFBGA
Stock
12
In Stock :
12
Memory
Base Part Number :
CY62167
Number of Ports :
1
Factory Lead Time :
6 Weeks
Memory Width :
16
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Memory Type :
Volatile
I/O Type :
COMMON
Memory Size :
16Mb 1M x 16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Standby Voltage-Min :
1V
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Density :
16 Mb
Terminal Pitch :
0.75mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Terminal Position :
BOTTOM
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
48-VFBGA
Access Time (Max) :
55 ns
Operating Supply Voltage :
1.8V
Published :
2001
Nominal Supply Current :
30mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.8V
Output Characteristics :
3-STATE
Number of Terminations :
48
Address Bus Width :
20b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply :
1.65V~2.25V
Memory Format :
SRAM
Word Size :
16b
Number of Functions :
1
Length :
8mm
Number of Pins :
48
Terminal Finish :
TIN LEAD
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.25V